Senast uppdaterad 2026-07-17 av Magnus Bergvall
Varit ute i värmen och fotograferat
Åkte återigen ut med mina grabbar, med första stopp vid Ribbingholms naturreservat. Vi ville passa på innan vädret slår om till regn i helgen. Det första som mötte oss var en törnskata – en ungfågel och en hona, om jag hann se rätt. Det var inte särskilt gott om fjärilar i Ribbingholm, men jag lyckades i alla fall fotografera en sandgräsfjäril.
Nästa stopp blev Ljusfors naturreservat. Där fanns det lite fler fjärilar, men det blev tyvärr inga bilder. Jag hade hoppats få se några bastardsvärmare, men idag visade de sig inte.
Vi fortsatte sedan till Herrebro, där det flög betydligt fler fjärilar. Vi såg bland annat några kartfjärilar, en tosteblåvinge och en eksnabbvinge. En tegelröd ängstrollslända slog sig ner på en torr växt, vilket gav en härligt ren bakgrund för fotografering.
Sista stoppet blev Kättsätter, där det förr brukade finnas gott om fjärilar. Det var ganska länge sedan jag var där senast. Den här gången såg vi tre kartfjärilar, en silverstreckad pärlemorfjäril och ett gäng luktgräsfjärilar, men inte så mycket mer.
Det kommer fler chanser att ge sig ut och fotografera dessa vackra fjärilar.





