Några fjärilar i Åsvikelandet

Senast uppdaterad 2026-06-25 av Magnus Bergvall

Fjärilar i Åsvikelandet naturreservat

Så blev det äntligen en resa till Åsvikelandets naturreservat. Båda mina grabbar följde med i hopp om att få se den stora och vackra apollofjärilen.

Redan innan vi hunnit fram fick vi syn på två apollofjärilar. Tyvärr hann jag inte få några bilder innan de flög iväg över ett fält. Efter några minuters körning dök de upp igen, och den här gången var det minst fyra stycken. Då lyckades jag äntligen få kameran på plats och ta några bilder på dessa fantastiska fjärilar.

När vi parkerat bilen vid reservatet passade vi först på att ta en fika, som smakade extra gott ute i naturen. Därefter gav vi oss ut på en promenad. Det fanns ganska gott om hagtornsfjärilar, men fotograferingen gick inte riktigt som jag hade hoppats. Visst blev det några bilder, men alltför ofta hamnade grässtrån i vägen.

Plötsligt hände något oväntat. Från ingenstans kom en stor aspfjäril flygande och slog sig ner på grusvägen framför oss. Först stannade den bara korta stunder innan den flög vidare en bit och satte sig igen. Till slut lyckades jag ändå få några bilder på den. Det är inte ofta jag får se denna vackra och imponerande fjäril, så det var verkligen dagens höjdpunkt.

Det lär definitivt bli fler besök till Åsvikelandet framöver.

Fjärilar i Åsvikelandet
Apollofjäril fotograferad i Åsvikelandets Naturreservat.
Fjärilar i Åsvikelandet
Fotograferad i Åsvikelandets Naturreservat.
Fjärilar i Åsvikelandet
Aspfjäril fotograferad i Åsvikelandets Naturreservat.
Fjärilar i Åsvikelandet
Hagtornsfjäril fotograferad i Åsvikelandets Naturreservat.