Mycket ute – lite bilder

Senast uppdaterad 2026-09-27 av Magnus Bergvall

Har varit mycket ute men lite bilder

Jag har varit ute varje dag, men tyvärr har det inte blivit särskilt många bilder. Jag har besökt Sylten, Gamla Rörsviken och Herrebro, men inte lyckats få till så många fotografier. Pilgrimsfalken har visat sig några gånger vid värmeverket, men den sitter mest där den sitter. Någon jakt efter duvor har det inte blivit. Mycket tid har gått åt till att vänta på att något ska dyka upp.

Det flyger fortfarande en del sländor och fjärilar, så några bilder har det i alla fall blivit. Idag började jag på Sylten, men där blev det inte en enda bild. Efter det åkte jag vidare till Herrebro, där jag hittade en svingelgräsfjäril. Det börjar bli ganska sent på säsongen för den arten, så det var lite extra roligt att få syn på en.

På eftermiddagen blev det en tur till Fiskeby, där det har setts fyra nötkråkor. Jag kunde i alla fall konstatera att det var minst tre olika individer, men det kan mycket väl ha varit fem stycken. Där lyckades jag också få till några vettiga bilder på dem.

Mycket ute - lite bilder
Nötkråka i cembra tall i Fiskeby Norrköping.
Mycket ute - lite bilder
Nötkråka fotograferad i Fiskeby Norrköping.
Mycket ute - lite bilder
Satt 2 stycken i en grantopp och höll utsikt. En flög till cembra tallen för att äta. Fotograferad i Fiskeby Norrköping.
Mycket ute - lite bilder
Svingelgräsfjäril fotograferad i Herrebro Norrkoping.
Mycket ute - lite bilder
En markgräshoppa av någon art jag ej vet än.
Mycket ute - lite bilder
Buskvårtbitare fotograferad i Herrebro Norrköping.
Mycket ute - lite bilder
En hane höstmosaikslända fotograferad i Herrebro Norrköping.